Okul Öncesi Algoritmik Düşünme ve Kodlamaya Giriş Etkinlikleri (2.Baskı)

Bu kitap, okul öncesi çocuklar için algoritmik düşünme altyapısını oluşturmak hedefi ile hazırlanmıştır. Algoritmik düşünme becerisini kazanan çocuklar kodlama eğitimine daha yatkın olurlar.

225,00

Okul Öncesi Algoritmik Düşünme ve Kodlamaya Giriş Etkinlikleri

Bu kitap, okul öncesi çocuklar için algoritmik düşünme altyapısını oluşturmak hedefi ile hazırlanmıştır. Algoritmik düşünme becerisini kazanan çocuklar kodlama eğitiminne daha yatkın oldukları gibi, hayatın her alanında bu becerilerinin katkısı görebilirler.  

Kodlamanın temeli algoritmik düşünme yeteneğine dayanır. 

Algoritmik düşünme, çoğu kişi tarafından bu şekilde anlaşılmasa da, bilgisayar ile ilgili bir kavram değildir. Algoritma temelde bir problemin elimizdeki sınırlı araçlar ile çözümünün hangi adımlarla olacağının belirlenmesidir. Özellikle matematiksel problemlerin çözümleri için temel bir yöntem teşkil eder.  İlk algoritmalar matematikçiler tarafından matematiksel problemlerin çözüm yollarında yer alan işlem basamaklarının genelleştirilmesi için hazırlanmıştır. Tabii bilgisayarlar kendi algılayabildikleri komutlar ile adımlara ayrılmış işlemleri hızlı ve doğru bir biçimde yorulmadan takip edebildikleri için algoritmik yapılar bilgisayarlar için çok kullanışlı yapılardır. 

 

Çocuklarımız kodlama kavramlarından hareketle hazırlanan farklı etkinlik grupları ile konuyu kavrarlar. 

“Noktaları Birleştir” etkinlik grubu: 

Algortimik yapıların en önemli özelliklerinden biri işlem sırasıdır. Aynı işlem basamaklarının farklı sıralarda yapılması işlemin sonucunu değiştirir. Algoritmik yapı sadece işlem basamaklarının belirlenmesini değil, bu işlem basamaklarınn sırasının da belirlenmesini içerir. Nokta birleştirme etkinliklerinin amacı işlem sırası kavramının ve işlem sırası takip yeteneğinin çocuklarımızda geliştirilmesidir. Takip edilen sıranın, sonuçta meydana gelecek şekil üzerinde etkisini algılaması beklenmektedir.


“Sıralama” etkinlik grubu:

Sıralama bir dizi elemanı veya eylemi belirli bir özelliğine göre sıraya dizme işlemine verilen addır. İşleri belirli bir düzene göre yerleştirmek veya düzenlemek, sıraya koymaktır. 


“Hedefe Ulaşma” etkinlik grubu: 

Bir hedefe ulaşmak için sıradaki adımın alternatif adımlar arasından hangisi olduğuna doğru karar verebilmek algoritmik düşünce yeteneğinin gelişmesi için önemlidir.


“Döngüler-Örüntüler” etkinlik grubu: 

Algoritmik yapılar içerisinde döngüler çok büyük bir önem taşır. Bazen bir hedefe ulaşmak ya da istediğimiz çıktıyı elde etmek için çözüm yolunun tamamını tanımlamamız gerekmez. Bunun yerine eğer çözüm birbirini tekrar eden alt işlemlerden oluşuyorsa, yalnızca bu alt işlemleri tanımlayıp bunları istediğimiz sonuca uygun olacak sayıda tekrar ederek çözümün tanımlanmasını basitleştirebiliriz.


“Şartlı Dallanma” Etkinlik grubu: 

Algoritmik yapıların en önemlilerinden biri şartlı dallanmadır. Şartlı dallanma, sürecin belli koşullara göre farklı akış yönlerinden birine girmesini istediğimiz durumlarda kullanılır. Şarta bağlı olarak birden fazla yoldan birini tercih ederiz, bu da bizim ulaşacağımız sonucu/çıktımızı değiştirir.

 

Her etkinlik grubunun başında veriln "Eğitmene Notlar" kısmı eğitmene yazılmış açıklamalar ile çocuklarımızın daha doğru yönlendirilmelerini sağlar.

Özellik Değer
248 56

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu
ÜCRETSİZ KARGO
ÜCRETSİZ KARGO

750 TL ve Üzeri 

CANLI DESTEK
CANLI DESTEK 09:00 - 18:00 arası
KOLAY İADE
KOLAY İADE 15 gün içinde
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ 128Bit SSL ile

© 2019 Pusula 20 Teknoloji ve Yayıncılık A.Ş Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.