Mimi’nin Hayaleti

  • Tim Parks
  • 9786054244133
  • TÜKENDİ

Cinayet ve gerilim, ama başka bir tarzda. Kitabın çekiciliği, Tim Parks’ın farsları ve uygunsuz durumları çarpıcı bir şekilde sıralamasından kaynaklanıyor, Morris’in daha kültürlü ve daha düzgün bir dünya için kalkıştığı her dürüstçe çabanın onu yeni bir kıyıma sürüklemesinden... Neşeli bir gerilim.

26,35
%15
31,00
Çeviri: Aslı Mertan

Sevgili Mimi’nin zenginliğe ve İtalyanlığa düşkün, acımasız ve çaresiz İngilizce öğretmeni Morris Duckworth, Patricia Highsmith’in Ripley’ine benzetilmişti. Sevgili Mimi’nin devamı niteliğindeki bu romandaysa, Morris’in hırslarıyla kibrine eşlik eden “iyi” kalma arzusu, psikozları ve çırpınışları, onu soğuk Ripley’den tamamen ayırıyor. Morris her şeye hâkim, soğukkanlı bir katil değil, tutkulu, sevilmek için çırpınan bir psikopat. Burnunun ucunu göremeyen, etrafında olup bitenlerden habersiz bir estet. Tim Parks, onun görmediği gerçekleri dolaylı yollardan sezdirir, gördüğü hayaletleri de Morris’in omuz başından bire bir bize gösterirken her zamanki ustalığını sergiliyor. Mimi’nin Hayaleti, benzersiz bir gerilim romanı. Kara mizahla yoğrulmuş ama karanlık değil, rengârenk.
Tim Parks’ın daha önceden Kader, Europa adlı romanları da yine Kanat Kitap’tan yayımlanmıştı. Sevgili Mimi ile Mimi’nin Hayaleti’nin ardından, belki de bir süre sonra Morris Duckworth’ün yaşlılık yıllarını konu alan yeni bir roman gelecek... Tim Parks tutkunlarının bu üçüncü romanı sabırsızlıkla bekleyecekleri kesin.
 
Cinayet ve gerilim, ama başka bir tarzda. Kitabın çekiciliği, Tim Parks’ın farsları ve uygunsuz durumları çarpıcı bir şekilde sıralamasından kaynaklanıyor, Morris’in daha kültürlü ve daha düzgün bir dünya için kalkıştığı her dürüstçe çabanın onu yeni bir kıyıma sürüklemesinden... Neşeli bir gerilim.
The FInancIal TImes
 
“Sevgili Mimi, karanlık-komik-gerilim-ve-çok-daha-fazlası türünün bir şaheseriydi. Mimi’nin Hayaleti ondan bile müthiş.”
The DaIly Telegraph
 
yahu üstad cümle kurmuyor anıt dikiyor adeta anıt...
saygıyla eğiliyorum
ekşi sözlük, (16bg)
 
Sonra kasığını kavrayıp bastıran buz gibi bir elin şokunu duydu. Aşağı baktığında Paola’nın kahkahalarla güldüğünü gördü. “Ne kadar güzel değil mi? Bizim zencimiz.” Kwame de kahkahalara katıldı. “Ama unutma, bizi cezalandıracağına söz verdin,” dedi Paola. Parmakları Morris’in kemerini çözüyordu.
 
“İstediğin her şeyi yaparım, patron,” dedi Kwame. “Her şeyi.”
 
Bileğinden çıkarılan saatine bir göz atan Morris henüz ikiyi beş geçtiğini görünce, zihni hızlı bir hesap yapıp, bol bol vakti olduğunu anlayarak rahatladı. Karısının cin tonik soğuğu kapmış dudakları küloduna eğilirken, Morris’in bakışları Kwame’nin muhteşem sertliğini geçip, onun hemen arkasında duran, gözleri yarı kapalı Mimi’ye, cüretkâr, istekli, suça ortak olan bir ifadeyle onları seyrederken, bir eliyle hafifçe memesini okşayan Mimi’ye çevrildi. Dudakları öpecekmiş gibi büzülmüştü. Morris muazzam bir fedakârlık hissiyle uzanıp zencinin erkekliğini eliyle kavradı.
 
* * *
“Ben düşündüm ki,” dedi Morris, heceleri dikkatle vurgulayarak ama sanki ne olursa olsun söylemesi gerekiyormuş gibi konuşuyordu, “ben düşündüm ki... keşke kaçırılıp öldürülen Massimina değil de benim karım olsaydı. Ve ben Massimina’yla sevişebilseydim, o ölü, ceset haliyle bile olsa, o korkunç kutunun içinde çürümüş bile olsa.” Duraksadı, bununla biraz fazla ileri gidip gitmediğini düşündü. “Spermimi onun içine boşaltabilmeyi diledim, şu haliyle bile olsa.”
“Figlio mio,” dedi rahip, belli ki bunu biraz ağır bulmuştu. Yine de, diye düşündü Morris, hapishanede çalıştığına göre, bayağı çirkin şeyler duymaya alışmış olmalı. Bu adamın her duyduğu şeyden midesinin bulanması gibi bir lüksü olamazdı. Morris bekledi.

Kısa bir an sonra rahip sordu: “Hepsi bu mu, oğlum?”
Özellik Değer
16,5x24 cm 13 x 19,5 cm.
248 365
9786057147301 978-605-4244-13-3

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu

Benzer Ürünler

ÜCRETSİZ KARGO
ÜCRETSİZ KARGO

750 TL ve Üzeri 

CANLI DESTEK
CANLI DESTEK 09:00 - 18:00 arası
KOLAY İADE
KOLAY İADE 15 gün içinde
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ 128Bit SSL ile

© 2019 Pusula 20 Teknoloji ve Yayıncılık A.Ş Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.