Grasshopper İle Parametrik Modelleme

Rhino üzerinde çalışan bir eklenti olan Grasshopper ile ilgili Türkçe ilk kaynak

44,20
%15
52,00

RASSHOPPER İLE PARAMETRİK MODELLEME

Grasshopper (GH), Rhinoceros (Rhino) modelleme yazılımı üzerinde çalışan bir eklentidir (plug-in). Algoritmik biçim araştırması ve gerçek zamanlı parametrik modelleme amacıyla kullanılmaktadır. 

Bu kitap parametrik ve algoritmik modelleme dünyasına adım atmak isteyen mimarlara, iç mimarlara, endüstri ürünleri tasarımcılarına, takı tasarımcılarına ve hobi amaçlı kullanmak isteyen herkese yönelik teknikler sunmaktadır. Rhinoceros’un NURBS altyapısını ve Grasshopper’ın veri akış diyagramlarını kullanarak dinamik ve sıra dışı geometrik biçimler keşfetmek ve bir tasarım yöntemi olarak kontrol etmek isteyen herkes bu kitaptan faydalanabilir. Kitap özellikle başlangıç düzeyindeki kullanıcılara göre kurgulanmıştır. Orta ve ileri düzeydeki Rhinoceros / Grasshopper kullanıcıları da anlatılan tekniklerden ve uygulamalardan faydalanabilirler.

Grasshopper’ın geometrik ilişkileri tanımlama biçimi ile öncülük ettiği tasarı hesaplama yöntemi günümüzde gitgide popülerleşmektedir. Her ne kadar ilk bakışta bir oyun veya bulmaca gibi görünen etkileşimli arayüzü kolay izlenimi uyandırsa ve etkileyici geometrik sonuçları bir miktar göz boyasa da Grasshopper'ın dünyasına girildiğinde aslında hiç de göründüğü gibi basit bir oyuncak olmadığı anlaşılır. Grasshopper'ı bilinen daha eski script dillerinden ayıran kendine özgü yöntemleri iyice anlaşılmadan bir yere varmak oldukça zordur. Bu nedenle bol bol deneme yapmak ve hangi tür tasarı geometri problemlerini çözmek için hangi yollardan gidilebileceği ile ilgili bir öngörü sahibi olmak gerekmektedir. Bu da bir miktar tecrübe ile gerçekleşebilmektedir. Eğer Grasshopper ile kendi uygulamalarınızı geliştirecek deneyim ve bilgi seviyesine ulaşmak istiyorsanız bu kitap tam size göre...

Yazarlar, Grasshopper ilk çıktığı yıllardan itibaren aynı anda hem öğrencisi, hem araştırmacısı, hem tasarım danışmanı, hem de öğretmeni oldukları bu ortamda kazandıkları deneyimi size sade ve dolaysız bir dille aktarıyorlar. 230’un üzerinde Grasshopper bileşeninin hem tek tek hem de uygulamalar içerisinde farklı kullanımlarına değinilen kitabın kurgusu bilgileri üst üste koyabileceğiniz şekilde düşünüldü.

Bu kitaba başlamak için hiçbir kodlama bilgisine gerek yoktur. Tasarımcılar, tasarım öğrencileri ve öğretim üyelerinin yanında sadece hobi amaçlı olarak parametrik tasarımla tanışmak isteyen herkesi bu kitapla Grasshopper'ın sizi bilinen geometrinin katı dünyasından kurtarmak için açtığı zorlu ve keyifli yolculuğa davet ediyoruz.

Rhinoceros-Grasshopper İlişkisi

Veri Türleri, Veri Yapıları ve Parametreler

Grasshopper Kurulum, Çalıştırma, Arayüzü ve Çalşma Düzeni

Noktalar Oluşturan Modelleme Yaklaşımları

Sayı, Nokta, Eğri ve Yüzeylerden Yeni Noktalar Türetmek

Düzlemler Ve Vektörlerle Çalışmak

Eğriler Oluşturan Modelleme Yaklaşımları

Nokta, Eğri ve Yüzeylerden Yeni Eğriler Türetmek

Yüzeyler Oluşturan Modelleme Yaklaşımları

Nokta, Eğri ve Yüzeylerden Yeni Yüzeyler Türetmek

GH Eklentileri: Anemone, Kangaroo ve Firefly

265 ÖRNEK KOD İLE BİRLİKTE

 

Tuğrul YAZAR; İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak, tasarı geometri, parametrik modelleme ve temel tasarı stüdyosunda dersler vermektedir. Çeşitli mimari projelerde parametrik tasarım danışmanlıkları, sergi, bienal ve atölyelerde yürütücülükler yapmıştır.

Serkan UYSAL; Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak doktora çalışmalarını sürdürmektedir. Parametrik tasarım ve üç boyutlu üretim teknolojileri konularında ders ve atölye yürütücülükleri yapmıştır.

Özellik Değer
16,5x24 cm 16,5 x 24 cm.
248 274
9786057147301 978-605-83593-4-5

Ürüne ait yorum bulunmamaktadır.

Güvenlik Kodu
ÜCRETSİZ KARGO
ÜCRETSİZ KARGO

750 TL ve Üzeri 

CANLI DESTEK
CANLI DESTEK 09:00 - 18:00 arası
KOLAY İADE
KOLAY İADE 15 gün içinde
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
GÜVENLİ ALIŞVERİŞ 128Bit SSL ile

© 2019 Pusula 20 Teknoloji ve Yayıncılık A.Ş Tüm hakları saklıdır.

RapidSSL, Visa, Mastercard
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.